WYDANIE ONLINE

Zmiany w systemie ryczałtowym VAT w rolnictwie mają przynieść korzyści nie tylko przedsiębiorcom nabywającym produkty i usługi od rolników, ale również ich oferentom. Ograniczenie formalności związanych z dokonywaniem i rozliczaniem takich transakcji powinno korzystnie wpłynąć na ich popularność, a tym samym polepszyć sytuację finansową wielu producentów rolnych.

czytaj więcej »

Jeśli chcesz zbudować oborę, musisz zaplanować to przedsięwzięcie z dużym wyprzedzeniem i zmierzyć się z licznymi formalnościami. Tok postępowania związany z uzyskaniem pozwolenia na budowę trwa ok. 1,5 roku (w pomyślnej sytuacji, gdy nie ma protestów mieszkańców wsi). Przed składaniem pierwszych wniosków związanych z inwestycją wiele rzeczy dotyczących budowy musisz mieć już ustalonych, np. wielkość obory, usytuowanie na działce, ustawienie względem drogi dojazdowej. Jakie dokumenty musisz zgromadzić przed rozpoczęciem budowy?

czytaj więcej »

Komisja Europejska prezentuje przyszłą umowę handlową jako otwierającą przed unijnymi przedsiębiorcami nowe możliwości, w szczególności dostęp do rynku Mercosur, który liczy 260 mln ludzi. Podkreśla się, że umowa zniesie wysokie cła na główne produkty eksportowane przez UE, ułatwi zwalczanie procederu podrabiania tradycyjnych unijnych produktów spożywczych (w tym m.in. polskiej wódki), usprawni procedury zapewnienia bezpieczeństwa żywności w taki sposób, by stały się jaśniejsze i mniej kłopotliwe dla eksporterów z UE. Jednak rząd polski sprzeciwia się tej umowie. Dlaczego?  

czytaj więcej »

Zgodnie z najnowszym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego dzierżawcy obwodów łowieckich nie będą mogli odmawiać wypłaty odszkodowania za uszkodzone uprawy lub plony, w sytuacji jeśli właściciel odmówił zgody na budowę urządzeń lub wykonywanie zabiegów zapobiegających szkodom.

czytaj więcej »

PYTANIE: Mam ogromny problem z biogazownią. Bardzo śmierdzi. Czy coś mogę z tym zrobić? Gdzie mogę to zgłosić?

czytaj więcej »

Obok budownictwa oraz górnictwa rolnictwo jest najbardziej wypadkową gałęzią produkcji. Wynika to z licznych zagrożeń związanych z pracą na roli, co jest konsekwencją niezwykle złożonego środowiska pracy. W artykule wskazujemy na najczęstsze przyczyny wypadków, jakie występują w związku z pracą w gospodarstwach rolnych, oraz czynniki sprzyjające powstawaniu rolniczych chorób zawodowych.

czytaj więcej »

wiper-pixel