WYDANIE ONLINE

Przedstawiam kolejny numer specjalny miesięcznika „Agrodoradca”. Omawiamy w nim zasady udzielania pierwszej pomocy w przypadkach, które mogą się zdarzyć każdemu z nas, często w najmniej spodziewanym momencie. Z lektury dowiesz się między innymi, że obowiązują w Polsce przepisy, które nakładają bezpośredni nakaz udzielania pierwszej pomocy. Zgodnie z nimi każdy powinien posiadać umiejętność ratowania osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia i zdrowia.

czytaj więcej »

Zgodnie z przepisami każdy powinien posiadać umiejętność ratowania osób znajdujących się w stanie zagrożenia życia i zdrowia. Ale nie tylko przepisy powinny nas do tego skłaniać. Zapewne wszyscy słyszeliśmy historię, która wydarzyła się w lutym br., kiedy strażak, udzielając przez telefon wskazówek dotyczących pierwszej pomocy, uratował życie dziecku oczekującemu na karetkę pogotowia. A jeśli zdarzyłby się jakiś problem z łącznością? Lepiej chyba liczyć na własne umiejętności! Jak pokazują statystyki wypadki w rolnictwie zdarzają się bardzo często. Co gorsza wypadkom ulegają dzieci, które pomagają w pracy. Dlatego w tym numerze specjalnym Agrodoradcy przedstawiamy cykl artykułów dotyczących udzielania pierwszej pomocy.

czytaj więcej »

Pierwsza pomoc jest często kluczową częścią postępowania w przypadku urazów i nagłych zachorowań. Mimo aktualnych obaw związanych z COVID-19 nadal w społeczeństwie występują obrażenia i choroby niezwiązane z koronawirusem. Zapewnienie szybkiej i skutecznej pierwszej pomocy na miejscu (bez wzywania karetki pogotowania) zapobiegnie dodatkowemu obciążeniu systemu opieki zdrowotnej, a także ograniczy kontakt poszkodowanego z wirusem. Ale poważne obrażenia i choroby nadal wymagają zapewnienia opieki medycznej. Jednak ocena i leczenie takich osób nie powinny opóźniać się z powodu obawy przed COVID-19.

czytaj więcej »

Pierwszej pomocy może udzielać każdy w zależności od posiadanych umiejętności. Warto też na wstępie przypomnieć, że obowiązuje bezpośredni nakaz udzielania pierwszej pomocy, o którym mówi art. 162 Kodeksu karnego. Ale to teoria… Jak zatem w praktyce się zachować w przypadku niewykrycia oddechu u poszkodowanego? Jak wzywać pomoc?

czytaj więcej »

AED ratuje życie i powinien być użyty tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to urządzenie bardzo zaawansowane technicznie, które pomaga osobie udzielającej pierwszej pomocy, ale nie jest w stanie jej zastąpić. Odpowiednie szkolenie zapewnia nie tylko umiejętność posługiwania się urządzeniem, ale także umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu.

czytaj więcej »

W trakcie udzielania pierwszej pomocy możemy napotkać wiele różnego typu sytuacji. Żeby poradzić sobie w każdej z nich, warto stosować zasady udzielania pierwszej pomocy, które pozwalają na skuteczne działanie nawet w nietypowych sytuacjach.

czytaj więcej »

Na początku należy wyjaśnić, czym jest krwotok. Krwotokiem nazywamy znaczny wypływ krwi. W pierwszej pomocy rozróżniamy 3 rodzaje krwotoków: wewnętrzny, zewnętrzny pośredni (mieszany) oraz zewnętrzny. Jak postępować w takiej sytuacji?

czytaj więcej »

W przypadku ran nie zawsze konieczna jest interwencja pogotowia ratunkowego. Jednakże w przypadku wątpliwości, czy należy wezwać pogotowie, zawsze można zadzwonić i uzyskać informację od dyspozytora, czy zespół pogotowia przyjedzie do poszkodowanego, czy też należy się samodzielnie udać do najbliższego Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

czytaj więcej »

W pierwszej pomocy poparzenie jest rozumiane jako uszkodzenie skóry powstałe w wyniku działania jednego z 4 czynników na skórę poszkodowanego – wysokiej temperatury, czynników chemicznych, prądu elektrycznego oraz promieniowania.

czytaj więcej »

Kolejny artykuł jest poświęcony pierwszej pomocy w przypadku podejrzenia złamania lub urazu stawu. Pierwsza pomoc w tych sytuacjach będzie dotyczyła urazów kończyn. W tym przypadku osoba udzielająca pierwszej pomocy nie jest w stanie stwierdzić jednoznacznie, czy dany uraz to jest złamanie, pęknięcie czy po prostu silne stłuczenie. Dlatego w takich przypadkach należy mówić o podejrzeniu urazu. Jednoznacznie stwierdzić, czy dany uraz to złamanie, jest w stanie lekarz po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego.

czytaj więcej »

Złamanie nogi można podejrzewać, gdy poszkodowany nie może nią poruszać, odczuwa ból i pojawia się u niego obrzęk, ma nienaturalnie ustawioną lub ugiętą nogę. Zwichnięcie nastąpi, gdy występuje upośledzona ruchomość w stawie, ból, obrzęk, zasinienie, przymusowe ustawienie lub nienaturalna ruchomość.

czytaj więcej »

Najpoważniejszymi urazami związanymi z wypadkami są urazy głowy i kręgosłupa. Na miejscu zdarzenia osoba udzielająca pierwszej pomocy nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić po objawach poszkodowanego czy doznał on takiego urazu.

czytaj więcej »

Zakrztuszenia w pierwszej pomocy możemy podzielić na 2 typy. Pierwszy występuje wtedy, gdy drogi oddechowe poszkodowanego nie są zablokowane przez ciało obce, a drugi, jeżeli drogi oddechowe poszkodowanego są całkowicie lub znacząco zablokowane przez ciało obce.

czytaj więcej »

Podczas udzielania pierwszej pomocy konieczny jest zestaw do udzielania pierwszej pomocy, popularnie nazywany apteczką. W trakcie długoletniej praktyki w zakresie prowadzenia szkoleń pierwszej pomocy często spotykałem się ze źle wyposażonymi, nieuzupełnianymi lub źle dobranymi zestawami. Na rynku apteczek jest bardzo duży wybór, często trudno jest dobrać odpowiedni zestaw, czym więc należy się kierować przy zakupach?

czytaj więcej »

W pierwszej pomocy nagłe dolegliwości związane z sercem są określane jako bóle w klatce piersiowej. Na poziomie pierwszej pomocy nie ma potrzeby rozróżniania zachorowań typu zawał lub inne jednostki chorobowe związane z nieprawidłową pracą serca ze względu na to, że postępowanie we wszystkich przypadkach będzie takie samo.

czytaj więcej »

Ocena sytuacji i zabezpieczenie miejsca zdarzenia to początkowy etap udzielania pierwszej pomocy. Dopiero w momencie kiedy uznamy miejsce zdarzenia za bezpieczne, możemy podjąć dalsze działania. Gdy miejsce zdarzenia może zagrażać osobie udzielającej pierwszej pomocy, należy wezwać odpowiednie służby, które je zabezpieczą.

czytaj więcej »

Rolnictwo obok budownictwa oraz górnictwa stanowi rodzaj działalności charakteryzującej się bardzo licznymi zagrożeniami zawodowymi. Wynika to ze złożonego środowiska pracy, gdzie wykorzystuje się rozmaite maszyny, urządzenia czy substancje chemiczne. Przedstawiamy listę kontrolną, dzięki której sprawdzisz, czy gospodarstwo jest bezpieczne dla Ciebie, Twojej rodziny i innych pracowników. 

czytaj więcej »

wiper-pixel